Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Courators of the Exhibition:

Małgorzata Taborska (JU Museum)

Jerzy Miklaszewski (Silkfencing)

 

Organizers:

JU Museum

Silkfencing

Foundation for the Promotion of Culture "Urwany Film"

 

 

 

Financial Partner:

Fundacja PZU

Fundacja PZU

 

 

 

Partner:

Krakow Fencing School

 

Media Patronage:

Alma Mater

Radio Kraków

TVP 3

TVP Historia

 

Jagiellonian University Museum, 15, Jagiellońska str., 31-010 Krakow, Collegium Maius

Web Content Display Web Content Display

Prezentacja MIKROSKOPY W BADANIACH METALOGRAFICZNYCH - Mateusz Biborski, Instytut Archeometalurgii i Konserwacji Zabytków, Instytut Archeologii UJ pobierz prezentację o badaniach metalograficznych w formacie pdf

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

Prezentacja zatytułowana Mikroskopy w badaniach metalograficznych, przygotowana przez Mateusza Biborskiego z Laboratorium Archeometalurgii i Konserwacji Dzieł sztuki, Instytutu Archeologii UJ.

Do badań metalograficznych wykorzystywane są zarówno mikroskopy optyczne z dedykowanymi przystawkami umożliwiającymi obserwację budowy krystalicznej, jak i nowoczesne mikroskopy skaningowe pozwalające na głębszą analizę struktury badanego obiektu, oraz technologię wykonania. Prezentowane fotografie pokazują typowy mikroskop do badań metalograficznych i krystalograficznych. Od typowego przyrządu, spotykanego w laboratoriach, odróżnia go duża przystawka z filtrami polaryzacyjnymi w części tylnej, od strony kolumny. Druga fotografia przedstawia nowoczesny mikroskop skaningowy wykorzystywany do badań metalograficznych. Jest to duże urządzenie, wielkości dużej szafy. Od frontu znajduje się komora, gdzie umieszczamy próbki poddawane analizie. Następny slajd przedstawia próbkę metalu, przygotowaną do oglądania w mikroskopie optycznym. Powierzchnia próbki metalu jest zeszlifowana, a następnie wytrawiona preparatem chemicznym na bazie kwasu azotowego i alkoholu etylowego. Tak przygotowany materiał badawczy nazywamy zgładem metalograficznym.Pozostałe fotografie przedstawiają strukturę krystaliczną poszczególnych metali z mieczy. Pierwsze widoczne są pod mikroskopem optycznym, mikrostruktura ferrytyczno- perlityczna. Kolejne pokazują obrazy z mikroskopu elektronowego skaningowego: przykłady dziwerowania, bułat, stal damasceńską. Widać różnice w ich strukturze, przeplatanie się stali nawęglowanej (czarne pasy) i nie węglowej (srebrne elementy). Ostatnie zdjęcie pokazuje stal współczesną, z mała zawartością żużla.

Web Content Display Web Content Display

Jerzy Miklaszewski, kurator wystawy i instruktor DESW przygotował wraz z zaprzyjaźnionymi instruktorami DESW Jakubem Zabierowskim i Maciejem Hammerem trzy filmy, pokazujące zagadnienia teoretyczne i praktyczne. Filmy realizowane były przez Fundację Promocji Kultury "Urwany Film", współorganizatora wydarzenia.

Web Content Display Web Content Display

Filmy prezentowane na wystawie

Video gallery

Film o DESW

Film o technikach walk

Film o szabli