Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kuratorzy wystawy:

Małgorzata Taborska (Muzeum UJ)

Jerzy Miklaszewski (Silkfencing)

 

Organizatorzy:

Muzeum UJ

Silkfencing

Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film"

 

 

 

Patron finansowy:

Fundacja PZU

Fundacja PZU logo

 

 

 

Partner:

Krakowska Szkoła Fechtunku

 

Patronat medialny:

Alma Mater

Radio Kraków

TVP 3

TVP Historia

 

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Jagiellońska 15, 31-010 Kraków, Collegium Maius

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prezentacja MIKROSKOPY W BADANIACH METALOGRAFICZNYCH - Mateusz Biborski, Instytut Archeometalurgii i Konserwacji Zabytków, Instytut Archeologii UJ pobierz prezentację o badaniach metalograficznych w formacie pdf

 

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prezentacja zatytułowana Mikroskopy w badaniach metalograficznych, przygotowana przez Mateusza Biborskiego z Laboratorium Archeometalurgii i Konserwacji Dzieł sztuki, Instytutu Archeologii UJ.

Do badań metalograficznych wykorzystywane są zarówno mikroskopy optyczne z dedykowanymi przystawkami umożliwiającymi obserwację budowy krystalicznej, jak i nowoczesne mikroskopy skaningowe pozwalające na głębszą analizę struktury badanego obiektu, oraz technologię wykonania. Prezentowane fotografie pokazują typowy mikroskop do badań metalograficznych i krystalograficznych. Od typowego przyrządu, spotykanego w laboratoriach, odróżnia go duża przystawka z filtrami polaryzacyjnymi w części tylnej, od strony kolumny. Druga fotografia przedstawia nowoczesny mikroskop skaningowy wykorzystywany do badań metalograficznych. Jest to duże urządzenie, wielkości dużej szafy. Od frontu znajduje się komora, gdzie umieszczamy próbki poddawane analizie. Następny slajd przedstawia próbkę metalu, przygotowaną do oglądania w mikroskopie optycznym. Powierzchnia próbki metalu jest zeszlifowana, a następnie wytrawiona preparatem chemicznym na bazie kwasu azotowego i alkoholu etylowego. Tak przygotowany materiał badawczy nazywamy zgładem metalograficznym.Pozostałe fotografie przedstawiają strukturę krystaliczną poszczególnych metali z mieczy. Pierwsze widoczne są pod mikroskopem optycznym, mikrostruktura ferrytyczno- perlityczna. Kolejne pokazują obrazy z mikroskopu elektronowego skaningowego: przykłady dziwerowania, bułat, stal damasceńską. Widać różnice w ich strukturze, przeplatanie się stali nawęglowanej (czarne pasy) i nie węglowej (srebrne elementy). Ostatnie zdjęcie pokazuje stal współczesną, z mała zawartością żużla.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jerzy Miklaszewski, kurator wystawy i instruktor DESW przygotował wraz z zaprzyjaźnionymi instruktorami DESW Jakubem Zabierowskim i Maciejem Hammerem trzy filmy, pokazujące zagadnienia teoretyczne i praktyczne. Filmy realizowane były przez Fundację Promocji Kultury "Urwany Film", współorganizatora wydarzenia.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filmy prezentowane na wystawie

Zobacz video galerię

Film o DESW

Film o technikach walk

Film o szabli