Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kuratorzy wystawy:

Małgorzata Taborska (Muzeum UJ)

Jerzy Miklaszewski (Silkfencing)

 

Organizatorzy:

Muzeum UJ

Silkfencing

Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film"

 

 

 

Patron finansowy:

Fundacja PZU

Fundacja PZU logo

 

 

 

Partner:

Krakowska Szkoła Fechtunku

 

Patronat medialny:

Alma Mater

Radio Kraków

TVP 3

TVP Historia

 

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Jagiellońska 15, 31-010 Kraków, Collegium Maius

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Warsztat XIX-wiecznej szermierki oficerskiej szablą

Chcąc przybliżyć szermierkę szablą, zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych XIX-wiecznej szabli oficerskiej.

Zajęcia prowadzone sa przez Jerzego Miklaszewskiego, dedykowane osobom powyżej 15. roku zycia.

Miejsce: Krakowska Szkoła Fechtunku.

Warsztaty odbywaja się co miesiąc. Pierwszy miał miejsce 23 września 2018 roku, kolejne bedzie 27 października i około 17 listopada.

Serdecznie zapraszamy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztat XIX-wiecznej szermierki oficerskiej szablą

W dniu 27 października 2018 roku w Krakowskiej Szkole Fechtunku będzie mieć miejsce warsztat szermierki oficerskiej, prowadzony przez Jerzego Miklaszewskiego. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

II WARSZATY SZABLI NAPOLEOŃSKIEJ

W ramach bloku wydarzeń towarzyszących wystawie "Szable w dłoń! szermierka szabla jako polskie dziedzictwo narodowe" zapraszamy na warsztaty XIX-wiecznej szermierki oficerskiej.

Plakat zapraszajacy na warsztaty
Warsztaty będą dwu-blokowe, wprowadzające do metody Contre-Pointe Alexandra Valville'a. Poświęcone są niezwykłej metodzie posługiwania się szablą, łaczącej style szpady praz szabli. 

Pierwszy blok poświęcony szpadzie, wprowadza w arkana technik francuskiej szpady XVIII wieku. Drugi blok poświęcony jest szabli, ucząc systemu Espadon, łączymy techniki by zrozumieć zasady Contre-Pointe.

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób powyżej 15 roku życia, zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Można także przyjść tylko na pojedynczy blok.

Miejsce: Krakowska Szkoła Fechtunku, Kraków ul. Królewska 51.

Czas: 27 października 2018 r. (sobota), godziny 12-18.

wiek: od 15. roku życia.

Cena
Obowiązuje rejestracja, liczba miejsc ograniczona, link rejestracyjny.

Pliki do pobrania
png
Plakat wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O warsztatach

W XVIII wieku szermierka francuska stała się jednym z dominujących stylów w Europie. Jej naczelna broń - szpada stworzyła podwaliny zasad szermierki tworzącej nowoczesne rozumienie tego słowa. Jednocześnie koniec XVIII wieku wskutek wielu przejść i rewolucji spowodował masową emigrację elit do krajów ościennych oraz Europy. Wskutek tego w armiach całego kontynentu pojawiali się znakomici oficerowie, szkoleniowcy oraz nauczyciele pochodzenia francuskiego. Wielu z nich "na wygnaniu" stworzyło kompilację wielu systemów Europy. Jednym z nich jest Alexander Valville
Szermierka Francuska dzieli swój styl na trzy części Pointe, Espadon oraz Contre-Pointe. 
Każdy z nich reprezentuje odmienne podejście do walki na broń. Gdzie Pointe to szpada, stanowiąca rdzeń wszystkich trzech stylów, lecz skupiająca się tylko na pchnięciu. Espadon 
- czyli szermierka sieczna, reprezentująca techniki szablowe wielu narodów oraz Contre-Pointe - połączenie obu poprzednich - reprezentująca najważniejszy model szermierki, który później zdominował Europejską technikę szablową. 
Valville, będąc już znanym szermierzem podróżował ucząc się stylów po wielu krajach Europy, by w XIX wieku osiąść w Sankt Petersburgu, tam w brawurowym pokazie umiejętności zdobył przychylność carewicza i już w 1812 stał się głównym szkoleniowcem carskiej gwardii. Jego styl opisany w jego podręczniku łączył w sobie wiele technik węgierskich, pruskich oraz także elementy polskiego młyńca wraz z taktycznym podejściem szpady francuskiej. Jego styl pozostawał unikalny nawet wśród francuzów, o czym świadczą uwagi jego rówieśnika Augustyna Grisiera.  Zaadaptowany po jego śmierci w całości carskiej armii, co można zauważyć w późniejszych podręcznikach rosyjskich np. Sokołowa z 1843 roku
 
Zapraszamy serdecznie na dwu blokowe warsztaty wprowadzające do tej metody posługiwania się szablą. Pierwszy blok poświęcony szpadzie, wprowadza w arkana technik francuskiej szpady XVIII wieku. Drugi blok poświęcony jest szabli, ucząc systemu Espadon, łączymy techniki by zrozumieć zasady Contre-Pointe.
Warsztaty są zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych, gdzie grupa będzie odpowiednio podzielona a zajęcia dostosowane do poziomu. Można także przyjść tylko na pojedynczy blok.